Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Türk Vatandaşlığı’nı kazanmak isteyen yabancı yatırımcının Türkiye’de olmasına gerek yoktur. Yabancı yatırımcı, Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı Avukat ya da Avukatlara konu ile ilgili vekalet vererek başvuru yapabilir ve süreci sürdürebilir. Yalnız, bazı durumlarda idare, özellikle yabancı ile görüşmek isteyebiliyor. Türk Vatandaşlığı’nı kazanmak isteyen yabancı yatırımcının Türkiye’de olmasına gerek yoktur. Yabancı yatırımcı, Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı Avukat ya da Avukatlara konu ile ilgili vekalet vererek başvuru yapabilir ve süreci sürdürebilir. Yalnız, bazı durumlarda idare, özellikle yabancı ile görüşmek isteyebiliyor. 

Aldığınız taşınmazın mutlaka konut vasfında olmasına gerek yok. İş yeri, Depo, Arsa vasfındaki taşınmaz da olabilir. 

İstisnai yolla Türk Vatandaşlığı kazanma yoluna başvuruda, alınan taşınmaza tapu müdürlüğünde 3 yıl satılamaz şerhi konulmalıdır. Maliki olduğunuz taşınmaza, bu şerh konulacağından taşınmazı ancak 3 yıl geçtikten sonra satabilirsiniz.

Şayet önceden almış olduğunuz taşınmazı 19/09/2018 tarihinden sonra aldıysanız bir başka taşınmaz alarak 400.000 USD bedele tamamlayarak bu haktan yararlanabilirsiniz. Bu tarihten önce alınan taşınmaz için aldığınız tarihte yürürlükte olan mevzuattaki bedele tabi olursunuz.

Kendi ülke hukuklarına uygun bir şekilde resmi olarak birden fazla kadın ile evli olan başvurucunun tüm eşleri başvuru yaparak vatandaşlık kazanabilir. Yalnız Türkiye Cumhuriyeti Hukukunda birden fazla kişi ile evlilik mümkün olmadığından, Türkiye’de sadece ilk evlilik yaptığı eşiyle resmi nikahlı olabilmektedirler.(Ancak çoklu evlilikte sonraki eşin başvuru sonucu reddedilebilir ya da 2 yıla kadar da, sonraki eşin ve Ondan olan çocukların vatandaşlık kazanımı gecikebilir)

Gayrimenkul ödemesi, Döviz Alım Belgesi hazırlandıktan sonra yapılacağı gibi yurtdışından ya da Türkiye’deki bir banka aracılığıyla döviz olarak(USD,EURO,STERLİN) satıcıya gönderebilir. Yani, Döviz Alım Belgesini alıcı, satıcı ve bunların vekili düzenleyebilir.


Burada cevap bulamadığınız sorularınız için İLETİŞİM sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.